Epoksi Kaplama Faydaları

teras epoksi-kaplama

Epoksi Kaplama Faydaları

           Epoksi, termosetler grubundan bir yapıştırıcı reçinedir. En çok bilinen özellikleri ise, aside, suya ve alkaliye karşı dirençlidir. Zemin kaplaması, boya veya astar gibi alanlarda kullanılmasının yanı sıra birçok sektörde kullanılır. Suya, aside ve alkaliye karşı dirençli olması özelliği ile tanınır. Zamanla bu özelliklerini asla kaybetmez. Kullanılmasında en çok tercih edilen özelliklerinden bir ise kimyasallara karşı dirençli olmasıdır. Esnek bir yapıdadır. Solvent içermez ve çatlak gibi boşlukları kapatıcı özelliği ile pürüzsüzlük sağlar.

Epoksi zemin kaplaması ne için yapılır?

           Epoksi, genel olarak beton yüzeylerde, dekoratif görünüm veya tamir edilmesinin kolaylığı gibi amaçlarda kullanılır. Bu yüzden geniş sektörler de, sağlam olması, dekoratif fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulaması ve kullanması kolay ve uzun olan ve insan sağlığına zararsız yüzeylerin imalatında en çok tercih edilen ürün olarak kullanılır. Yapı sektöründe, epoksi imalatının uzman kadrolar tarafınca, zaman geçtikçe geliştirilmesi sureti ile modern yapı sektöründe aranılan ismi haline gelmiş hala da geliştirilmeye devam edilen bir üründür.

Epoksi boya nasıl yapılır?

Epoksi boya yapılacak uygulama noktası ile yapılma teknikleri vardır. Örneğin bir epoksi ile duvar boyamak veya zemin boyamak arasında farklı ölçütler vardır. Bir duvara yapılacak olan epoksi boya streril bir ortam sağlanmasından sonra bu konuda uzman kişilerin mala ile yapılır. Sıvı davranışı gösteren epoksinin kuruması için uygun bir ortam sağlanması önemli olacaktır. Zeminde yapılacak olan epoksi boya renkli ise zeminin de yapısı önemlidir. Yere sürülen epoksi oranının iyi ayarlanması astar boyanın iyi çekilmesi gerekir.

ozerepoksi.com