Epoksi reçine

Epoksi reçine, termosetler cinsinde yer alan yapışma gücü yüksek olan kimyasallardır. Suya, aside ve alkaliye dirençleri çok yüksektir, zamanlada bu özelliklerini hiç yitirmezler. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hâle geçer ve sonrasında bir iki hafta içinde kürlenerek final sertliğe ulaşır.

Epoksi Reçine Uygulama Alanları nelerdir

Kullanım alanları bir hayli geniş olmakla birlikte, kaplamalar (zemin kaplamaları, deniz taşıtlarının ve metal boruların yüzey kaplamaları), boya, yapıştırıcı, kompozit metaryaller, örneğin karbon elyaf ve cam elyaf takviyeleri (bu alanda polyester, vinil ester ve diğer termoset bazlı reçineler kullanılmasına rağmen), otomotiv endüstrisi gibi çeşitli alanları içerir.

Epoksilerin genel özellikleri

Mükemmel yapışma, kimyasal ve ısı direnci sağlama, iyimükemmel mekanik özelliklere sahip olma ve çok iyi elektriksel yalıtım sağlamadır. Epoksilerin birçok özelliği (örneğin epoksiler genellikle elektiriği izole derken, gümüş dolgulu epoksiler iyi bir eletrik iletkenliğine sahiptir) modifiye edilebilir. Elektronik uygulamalar için yüksek elektrik direnci ile birlikte yüksek ısı yalıtımı ya da termal iletkenlik sunan varyasyonlar mevcuttur.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir