Epoksi Nedir ?

Epoksi
Epoksi

Epoksi nedir sorusu, kullanımının artmasıyla sıkça merak edilen bir konudur. Epoksi, tekrarlayan alt birimlere sahip büyük moleküllerden oluşan bir grup kimyasal bileşik olan bir polimer türüdür. Polimerlerin moleküler yapısı, polimerlere (hem doğal hem de yapay olanlar) günlük yaşamda her yerde bulunan polimerleri yaparak, onlara dayanıklılıklarını ve elastikiyetlerini verir. Örneğin yün, kauçuk, strafor ve epoksi, günlük hayatta sıkça kullanılan polimerlerden sadece birkaçıdır.

Bu yüksek performanslı ısıyla sertleşen polimeri 1930’larda Almanlar ve İsviçreliler geliştirdi. Sonrasında bu madde; kaplamalar, yapışma ve diğer imalat uygulamaları için esnek ve kullanışlı bir bağlayıcı madde olarak hızla adını duyurmaya başladı.

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Epoksi yapılcak zeminin öncelikle kuru olması gerekiyor. Önce zemini zımpara ve taşlama ile zemin düzgünleştirilir ve zemin temizlenir. Ardından zemine Astar kat uygulanır ve özel kum ile zemin güçlendirilir. Sonrasında zımpara yapılır ve zemin temizlenir. Zemin tekrar zımparalandıktan sonra zemindeki çatlaklar, çukurlar ve derzler epoksi macun ile onarılır. Zemin sorunsuz olduktan sonra renkli ara kat uygulanır. Renkli ara kat uygulamasından sonra Son kat uygulaması zemine dökülüp özel rulo ile taranır. Bütün işlemler bittikten sonra zemin hazırdır. Mükemmel görünümü ve hijyenik oluşu epoksi zemin kaplamayı ön plana taşıyor.

Ürün tanıtımı

Kullandığımız Epoksi boyalar İSO ve TSE onaylıdır.
Çift komperentli A-B esaslı solventsiz malzemedir

Epoksi zemin kaplama

Epoksi zemin kaplama estetik yapısı ve antibakteriyel olması dikkat çekiyor. Fabrikalarda, ofislerde, showroom, toplantı salonunda vb yerlerd kullanılan zemin kaplama türüdür.
Epoksi zemin kaplama ülkemizde hızla bilinen ve büyüyen uygulamalardan biri haline gelmiştir.

Özelikle kurumsal yapılarda epoksi boya zemin kaplama çalışmaları tercih edilmektedir.
Zemin kaplama işleminin günümüzde sıklıkla tercih edilmesinin nedenlerinden biri de çeşitli dekoratif araçlarla birlikte kullanılabilmesidir. Epoksi zemin kaplamaları hem dayanıklılığa hem de estetik bir yapıya sahiptir.
Sağlam bir yapı malzemesi olmasının yanı sıra istediğiniz şekli aldığı için büyük estetik rahatlık sağlar.

Daha yüksek kullanıcı konforu, hijyen ve bakımı kolay yapı, diğer döşeme gruplarına göre tercih edilmesini sağlar. Epoksi zemin kaplama, epoksi boya ve epoksi fiyatları şık görünümü ile zemin kaplama işleminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Epoksi kaplama fiyatlandırması zeminin durumuna göre ve malzeme sarfiyatına göre belirlenir

Epoksi zemin kaplama özellikleri

– Hijyenik bir kaplamadır
– Tozumaz yapmaz
– Estetik görünüme sahiptir
– Temizlemesi kolaydır
– Her renk yapılır
– Kaymaz özelliğe sahiptir
– Bakımı kolaydır

Epoksi zemin kaplama uygulama adımları

1. ZIMPARA TAŞLAMA, (ELMAS UÇLU KURU SİLİM MAKİNALAR İLE)
2. YÜZEY TEMİZLİK
EPOKSİ ASTAR KAT UYGULAMA(SOLVENTSİZ,İKİ KOMPANENTLİ KUVARZ KATKILI ŞEFFAF EPOKSİ KİMYASALLAR ZEMİNE DÖKÜLÜR MALA İLE ÇEKİLİR
3. KUVARZ UYGULAMA(BETON YÜZEY İLE EPOKSİ KİMYASALLARIN BÜTÜNLEŞLMESİNİ VE EXTRA MUKAVEMETİ ARTIRIR)
4. ZIMPARA(SİLİM MAKİNALARI İLE YÜZEY ZIMPARA YAPILIR)
5. TEMİZLİK
6. EPOKSİ MACUN UYGULAMA (ZEMİNDEKİ ÇATLAK VE DERZ ARALIKLAR İLE ÇUKURLARIN EPOKSİ MACUN İLE ONARIMI)
7. EPOKSİ RENKLİ ARAKAT UYGULAMA( SOLVENTSİZ EPOKSİ KİMYASAL ARAKAT MALZEMELER İLE SONKAT ÖNCESİ RENKLİ ARAKAT UYGULAMADIR ZEMİNE DÖKÜLÜR MALA İLE ÇEKİLİR)
8. EPOKSİ SONKAT UYGULAMALAR (EPOKSİ KİMYASALLAR ZEMİNE DÖKÜLÜR MALA İLE ÇEKİLİR,RULO İLE TARANIR)
9. YÜZEY TARAMA (ZEMİNE DÖKÜLEN VE MALA İLE ÇEKİLEN SONKAT KİMYASALLAR ÖZEL RULOLAR İLE TARANIR)

Epoksi zemin kaplama nerelerde kullanılır?

Epoksi zemin kaplama fabrika, atölye, hastane, araç trafiğinin yoğun olduğu yerde, depo gibi benzeri yerlerde kullaılmayı tercih edilir. Epoksi zemin kaplama yapılan yerlerde zemin tozumasını önler, temizliği kolaylaştırır ve antibakteriyel bir zemin kaplamasıdır. Günümüzde epoksi zemin kaplama bu alanlar dışında bir çok yerde görebilirisiniz Showroom, ofis,  toplantı salonları ve benzeri alanlarda tercih daha çok edilir.

Endüstriyel Zeminlerde Kaplama Öncesi Yüzey Hazırlığı Yapılması

Endüstriyel zeminlere uygun betonarme yüzeylerde; Yüzey hazırlığı, gevşek parçacıkları ve düşük mukavemetli bir tabakayı yüzeyi pürüzlendirmek için yapılır. Yüzey hazırlığı için elmas uçlu kuru silim makinaları, vakumlu bilyeleme makinesi (Blastrac) ve endüstriyel vakum makineleri kullanılmalıdır.
Vakumlu bilyeleme makinesinin avantajlarından birisi de aynı anda hem pürüzlendirme yaparak yüzeyde bulunan toz, yağ ve kirden zemini arındırarak işlemlere hazır hale getirir. Zemin hazırlığı epoksi yapımında çok büyük önem taşır ve epoksi zemin kaplama öncesi zemin hazırlığı iyi yapılmalıdır.

Epoksi fiyatları

Epoksi m2 fiyatı 26 yıllık tecrübemizle ve kaliteli kadromuzla Türkiye’nin genelinde Epoksi m2 fiyatlarımız 8 Euro ‘dan başlayan fiyatlarımız fiyatlarla İSO-TSE Kalite belgeli ürünlerimiz. Türkiye’nin her yerinde garantili epoksi zemin kaplama uygulamaları ve ücretsiz epoksi zemin keşifi yapılır.

Epoksi kaplama fiyatlandırması zeminin durumuna göre ve malzeme sarfiyatına göre belirlenir. Zeminde çatlaklar, çukurlar vb. Epoksi malzemelerin aşırı kullanılması durumunda epoksi zemin kaplamanın fiyatı yükselecektir.

Epoksi Boya

Epoksi boya, özellikle iyi yapışma özelliğine sahip, kimyasal ve fiziksel etkilere karşı oldukça dirençli, A epoksi reçinesi ile modifiye edilmiş, yarı mat görünümlü, iki bileşenli yarı mat reaksiyon kuruyan bir boyadır.
Epoksi boya kimyasal bir reçinedir. Şekli ve şık görünümü nedeniyle ağırlıklı olarak zemin kaplama işleminde kullanılır.

Epoksi boya uygulamasını çevremizdeki masalarda, zeminlerde ve birçok dekoratif araçta görebiliriz. Epoksi boya, dekorasyon dünyasına yepyeni bir boyut kazandırdı. Dayanıklılığının yanı sıra şekillendirilebilir bir boya olduğu için çoğu tasarımın zeminlere uygulanmasını da kolaylaştırır. Epoksi boyalar, şık görünümü ile zemin kaplama işleminde yaygın olarak kullanılmaktadır.