Self Levelling Epoksi
Self Levelling Epoksi

Self leveling epoksi uygulaması görüntü itibariyle düz ve pürüzsüz bir uygulama türüdür. Estetik ve dekoratif bir görünüm sağlar.

Multilayer epoksi gibi kimyasal ve darbe mukavemeti yüksektir. Her renkte yapılabilir, yalnız beyaz rengi Epoksi boyama olarak her yerde tavsiye etmiyoruz, kiri çok fazla gösterir. Kolay temizlenebilir ve hijyeniktir. Multilayer a göre daha kalın uygulandığı için anti statik özelliği kolaylıkla sağlanabilir.

Self Levelling Epoksi uygulaması tüm epoksi uygulamalarına göre çok daha rahat temizlenir, daha hijyenik bir ortam sağlanır. Çünkü düz ve pürüzsüz olduğundan gözeneksizdir, kir barındırmaz. Bundan dolayı self leveling epoksi uygulaması daha çok sağlık ve gıda sektöründe tercih edilir. Kimi zaman da aşağıdaki uygulamamızda olduğu gibi estetiğin önemli olduğu cafe ve showromm’larda da bu uygulama görünebilir.

Self Levelling Epoksi uygulaması da yeni zeminlerde olduğu gibi aşınmış ve çukurlaşmış zeminlerde rahatlıkla uygulanabilir. Pürüzsüz ve parlak bir zemin kaplama türüdür. Bu açıdan avantajlıdır. Yalnız bazen çok sert cisimlerle çizildiğinde, çizgiler kendini rahatlıkla gösterebilir. Ayrıca insan trafiğinin çok fazla olduğu yerlerde bazen kayıp düşme konusunda dezavantaj sağlayabilir. Özellikle ıslak zeminlerde bu uygulama çok tercih edilmemeli. Kimyasal dayanımı yüksektir. Bazen de laboratuarlarda fazla gözüken bir uygulamadır. Hızlı uygulanır. Self leveling uygulaması en az 5-6 gün sürer. Yüksek verim açısından son kat uygulamasından sonra en az 24 saat geçmesi gerekir.

Self Levelling Epoksi Kaplama Teknik Şartnamesi

1. Yüzey Hazırlığı Yapılması:

Epoksi kaplama işinin birinci adımı olarak; Gevşek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılacaktır. Yüzey hazırlığı, vakumlu bilyeleme makinesi (Blastrac) ile yapılmalıdır. Piyasada sıklıkla kullanılan; mermer silim makinesi, elmas uçlu el makineleri veya rotatiger yüzey hazırlığında kullanılmayacaktır. Ancak, Blastrac’ın giremediği makine dipleri, kenar ve köşelerde bu aletler kullanılabilecektir. Aderansı azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yağ, gres benzeri kir yüzeyden temizlenmelidir. Yağın çok derinlere işlediği tabakalar var ise bu tabakaların kaldırılması gerekebilir. Yağlı bir yüzeye epoksi uygulaması yapılmaz. Yüzeyler sağlam, temiz ve pürüzlü hale getirilir. Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak boya arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir.

1.1. Yüzey Tamiratı Yapılması:

Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir.
Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesitinin doldurulması gereklidir. Çatlakların zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansıması olasılığı var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapılması konusu değerlendirilmelidir. Bazı durumlarda epoksi enjeksiyon ile nem ve su transferi engellenememektedir. Bu durumlarda çatlak kesitini ve altındaki boşlukları dolduracak reaktif poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır . Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem şartlarına ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

2. Epoksi Astar Uygulaması:

Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem ve su sorunları olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya uygun hale getirilmiştir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanır ve üzerine silis – kuvars dolgu serpilir. Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve malzeme homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer. Malzeme sarfiyatı yüzey koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, aynı zamanda kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.

3. Epoksi Ara Kat Uygulaması:

Solventsiz Epoksi Astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonra üzerine Solventsiz Epoksi Kaplama malzemesi uygulanır. Uygulama yapmadan önce üzerine hafif dolgu serpilmiş yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır. Epoksi ara kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale geldikten sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. Yaklaşık 3 dk daha karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir.Ral kartelasında istenilen renkte ve mala ile uygulanır.

4. Self Levelling Son Kat Epoksi Uygulaması:

Solventsiz epoksi arakat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonra üzerine solventsiz epoksi kaplama malzemesi uygulanır. Epoksi self levelling son kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale geldikten sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. Yaklaşık 3 dk daha karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. Ral kartelasında, istenilen renkte taraklı mala veya seviye tarağı ile uygulanır ve hava kabarcıkları kirpi rulo ile alınır.
İstenilen kalınlığa göre 1 mm için 1,7 kg/m2 malzeme sarfiyatı olacaktır. Uygulama bittiğinde pürüzsüz çok düzgün ve parlak bir yüzey elde edilir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

5. Genel Notlar:

• Kaplanacak alan boş ve temiz olacaktır.
• Zemin kaplaması işlemi sırasında diğer çalışanların girmesine izin verilmeyecektir.
• Bütün pencere ve kapılar yerleştirilmiş ve kapalı olacaktır.
• Hava dolaşımı ve yüzeyde su sızıntısı olmamalıdır.