Portakal kabuğu epoksi Piyasada desenli kaplama olarak da bilinir. Özellikle fabrikalarda yani imalatın olduğu tesislerde uygulanan epoksi çeşitidir. Forklift ve transpalet üzerinde rahatlıkla dolaşabilir. Ağır yüklere dayanımı yüksektir. Multilayer epoksi zemin, yüzeyi portakal kabuğu desenli olduğundan kaymaz özelliklidir.

Multilayer Epoksi Zemin kaplama diğer tüm epoksi uygulamaları gibi temizliği kolaydır. Toz tutmaz ve suyla dahi rahatlıkla temizlenebilir. Endüstriyel imalatın olduğu fabrikalarda malzeme akışı fazla olduğundan en fazla tercih edilir. Darbe mukavemeti ve kimyasal dayanımı yüksektir. Temizlik malzemeler ile kolay etkileşime girmez ve bozulmaz.

Multilayer Epoksi Kaplama, yeni zeminlerde olduğu gibi eski zeminlerde de rahatlıkla uygulanır. Eski zeminler aşınmalar ve çukurlar olduğundan uygulaması biraz daha uzun sürebilir. Aynı zamanda aşınma ve çukurlardan dolayı daha fazla malzeme sarfiyatı olabilir. Bir eski zeminlerde malzeme olduğundan dolayı komple boşaltılması gerekir. 2 ya da 3 aşama yerine 1 aşamada yapılması ve teslim edilmesi daha iyi ve erken sonuç çıkacaktır. Tam pürüzlü olabildiği gibi yarı pürüzlü bir zemin de elde edilebilir. Kimi yerde ise self leveling uygulamasına yakın epoksi uygulaması da istenebilir. Bu da tamamen sektör, imalat türü ve imalatta kullanılan hammadde-malzeme çeşidine bağlıdır. Epoksi kaplama tamamen kimyasal özellikli bir kaplama türüdür. Hızlı ve erken yapılması ve teslim edilmesi her zaman avantaj sağlar.

Epoksi kaplamanın uygulama süreci en az 4-5 günlük bir zaman alır. Bu yüzden 1 aşamada yapılması her zaman tercih edilir, yani zemin komple teslim edilmeli. Parça parça teslim edilmemeli, mesela bir fabrikanın zemin 3 parçada yağılacaksa, her parçası için 5 gün hesapladığımızda bu zemin en erken 15 günde teslim edilebilecektir. Son epoksi kaplama sonrası en az 24 saat geçmeli, sonra üzerinde yürünebilir. Tam anlamıyla bir mukavemet ve sağlıklı bir zemin için en az 6-7 günlük bir zaman lazım. Bu süre kış aylarında daha da uzayabilir.

Pvc kaplama için bu sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Kaplama Teknik Şartnamesi

1. Yüzey Hazırlığı Yapılması:

Epoksi kaplama işinin birinci adımı olarak; Gevşek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılacaktır. Yüzey hazırlığı, vakumlu bilyeleme makinesi (Blastrac) ile yapılmalıdır.

Piyasada sıklıkla kullanılan; mermer silim makinesi, elmas uçlu el makineleri veya rotatiger yüzey hazırlığında kullanılmayacaktır. Ancak, Blastrac’ın giremediği makine dipleri, kenar ve köşelerde bu aletler kullanılabilecektir. Aderansı azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yağ, gres benzeri kir yüzeyden temizlenmelidir. Yağın çok derinlere işlediği tabakalar var ise bu tabakaların kaldırılması gerekebilir.

Yağlı bir yüzeye epoksi uygulaması yapılmaz. Yüzeyler sağlam, temiz ve pürüzlü hale getirilir. Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak boya arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir.

1.1. Yüzey Tamiratı Yapılması:

Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir.

Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesitinin doldurulması gereklidir. Çatlakların zaman içinde hareket ederek kaplamaya yansıması olasılığı var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapılması konusu değerlendirilmelidir.

Bazı durumlarda epoksi enjeksiyon ile nem ve su transferi engellenememektedir. Bu durumlarda çatlak kesitini ve altındaki boşlukları dolduracak reaktif poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır . Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem şartlarına ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.

2. Epoksi Astar Uygulaması:

Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem ve su sorunları olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya uygun hale getirilmiştir. Yüzeye solventsiz epoksi astar uygulanır ve üzerine silis – kuvars dolgu serpilir. Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve malzeme homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer.

Malzeme sarfiyatı yüzey koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, aynı zamanda kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.

3. Çok Katmanlı Epoksi Kaplama I. Ara Kat Uygulaması:

Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonra üzerine Solventsiz epoksi kaplama malzemesi uygulanır. Uygulama yapmadan önce üzerine dolgu serpilmiş yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır.

Epoksi ara kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale geldikten sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. Yaklaşık 3 dk daha karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. Ral kartelasında istenilen renkte ve mala ile uygulanır ardından üzerine silis – kuvars dolgu serpilir.

3.1. Çok Katmanlı Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması:

Solventsiz epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8 saat sonra üzerine son kat olarak, Solventsiz epoksi boya uygulanır. Uygulama yapmadan önce, dolgu serpilmiş ise yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler yardımı ile süpürülerek alınır. İhtiyaç duyulan yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak, zımpara yapılabilir.

Multilayer epoksi kaplama son kat malzemesi olan Epoksi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve bileşenler homojen oluncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Solventsiz epoksi boya, istenilen renkte ve rulo ile uygulanır. Uygulama bittiğinde portakal desenli (hafif pürüzlü) bir yüzey elde edilir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

4. Genel Notlar:

• Kaplanacak alan boş ve temiz olacaktır.
• Zemin kaplaması işlemi sırasında diğer çalışanların girmesine izin verilmeyecektir.
• Bütün pencere ve kapılar yerleştirilmiş ve kapalı olacaktır.
• Hava dolaşımı ve yüzeyde su sızıntısı olmamalıdır.